Odešlo vám tepelné čerpadlo? A co to vlastně je?

Odešlo vám tepelné čerpadlo? A co to vlastně je?

Možná se vám v minulosti stalo, že známý prohlásil, že mu odešlo tepelné čerpadlo a že musí jít koupit nové. Jen jste přikývli doufajíc, že se toto téma nebude dále rozebírat. Stále jste si však od toho okamžiku pokládali otázku, co to tepelné čerpadlo vlastně je? 

Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu, jako funguje klimatizace nebo chladnička s tím rozdílem, že je v něm proces obrácený. Tepelné čerpadlo tedy jinými slovy přeměňuje nízko potencionální teplo z okolního prostředí na teplo vhodné k vytápění nebo případně k ohřevu vody s pomocí komprese vypařeného chladiva. Tepelné čerpadlo převádí přijatou tepelnou energii z okolí na teplotní hladinu, která se potřebuje k vytápění vody a také k přípravě teplé užitkové vody. 

Tepelné čerpadlo by takto nemohlo fungovat bez kompresoru, který využívá ke svému fungování elektrickou energii. 

Tepelné čerpadlo se skládá z několika částí

Abyste příště byli chytřejší, prozraďme si, z čeho se tepelné čerpadlo vlastně skládá. Skládá se konkrétně ze čtyř částí, a to z výparníku, kondenzátoru, dále také z kompresoru a expanzního ventilu. 

Jaké existují druhy tepelného čerpadla?

Existuje rovnou několik druhů tepelného čerpadla. Existuje například tepelné čerpadlo vzduch-voda, dále tepelné čerpadlo země-voda a tepelné čerpadlo voda-voda. V současné době je nejčastěji využívané tepelné čerpadlo vzduch-voda, jehož největší výhodou je, že je mnohem rychlejší a je zde méně náročná instalace než u ostatních tepelných čerpadel. Je však pravdou, že vybírat tepelné čerpadlo se musí podle konkrétního typu domu. Pro každý dům se hodí něco jiného. 

S výběrem tepelného čerpadla vám poradí odborníci z Air-Klimont, což je firma zaměřující se nejen na tepelná čerpadla, ale také na klimatizace a vzduchotechniku. Zodpoví vám mimo jiné i všechny otázky, které si pokládáte v souvislosti se zmíněnými tepelnými čerpadly.

Další články