Zazimování pramene v Hájku

Zazimování pramene v Hájku

Voda v Hájku je pro mnohé velmi důležitý zdroj pitné vody, a to hlavně proto, že se mu připisují léčivé účinky. Na místě u kapličky si pramen můžete nabírat do hrníčku, který je zde připravený a v klidu, v přírodě jej popíjet. Většina lidí si však dělá zásoby i na doma, nabírají pramen do plastových pet lahví a pramen popíjejí v pohodlí domova každý den.

Asi před rokem byla dokončena komplikovaná oprava jílového těsnění kolem pramenní jímky. Lidé nemohli pohodlně nabírat pramen z vývodu, museli sejít na nižší bod, kde pro starší občany byl přístup velmi obtížný, a tam vodu nabírat. Dnes už je zprovozněn pohodlný přístup se schůdky a vývodem, kterým pramen teče.

Zazimování pramene

Město Frýdek-Místek musí na zimu rezervoár zazimovat, aby v něm voda nezmrzla a nedošlo k jeho poškození. Některým obyvatelům se to však nelíbí a chtějí, aby byl pramen zazimován pouze podle potřeby, když teploty klesnou pod nulu. To je ovšem v dnešním nepředvídatelném počasí, kdy se teploty přes den a v noci liší o několik stupňů takřka nemožné. Změny počasí jsou navíc velmi náhlé. Jak už jsme zmínili, pramen je možné odebírat z méně přístupného místa po celý rok.

Další články