Sinice jsou aktuálním problémem v nádržích

sinice

Letošní léto si z nás opravdu dělá legraci. Jeden den je plus třicet stupňů, druhý den klesnou teploty ke dvacítce, poté se můžeme zase radovat z až pětatřiceti stupňů, poté zase z patnácti. Je paradoxní, jak nás v létě navštívilo takzvané to aprílové počasí. Ovšem je nutné poznamenat, že většinou bylo v létě krásně a teplo. To však zavinilo nejen velká sucha, ale také to, že se v nádržích objevily sinice, a to ne zrovna v malém množství.

Bohužel aktuální teplé počasí není jenom důvodem, proč se vyskytují sinice v mnoha nádržích – nejen na Frýdecko-Místecku, ale také díky vysoké teplotě se začala velice negativně ovlivňovat kvalita vody. V současné době se o tuto tématiku zajímají hygienici, kteří také informovali, že se provádí zkoumání na základě odebraných vzorků vody.

Co se zjistilo ze vzorků?

Tyto vzorky však potvrdily to, co už jsme dávno věděli – sinice nás letos navštívily v opravdu hojném množství. Bohužel jelikož jsou toxické, řada přírodních koupališť musela být uzavřena, aby nedošlo k nějakým infekcím či k jiným podobným onemocněním. Vody nejen v okolí města Frýdek-Místek je bohužel nevhodná ke koupání, a tak se i v těchto letních, horkých dnech musíme spokojit s koupalištěm nebo se zahradními bazény.

Kde se sinice nejvíce vyskytují?

Mezi hlavní napadené oblasti patří hlavně Baška, kde je koupání dnes zakázáno. Bohužel se to u této nádrže opakuje – i vloni byl problém nejen s kvalitou vody, ale také i se zmiňovanými sinicemi. Letošní rok měl být jiný, ale bohužel to tak není. Nesmí se však koupat ani v nádrži Brušperk, protože právě i zde se rozmnožují toxické sinice. Mimo to je zde voda nebezpečná ještě z jednoho důvodu – a sice našla se tu přítomnost cerkárií, díky kterým je koupání rizikové. I zde se tato situace opakuje.

Kam se však za koupáním vydat můžete tak he například Žermanická přehrada, kde je voda ke koupání vhodná. Doposud zde nebyla sinicemi napadena a sklidila poměrně vysoké hodnocení od hygieniků.

Další články