Reflexní prvky pro každého chodce. Baterky ani čelovky se však nepočítají

Reflexní prvky pro každého chodce. Baterky ani čelovky se však nepočítají

I když si mnozí chodci myslí, že nemají prakticky žádné povinnosti, není tomu tak. I chodci mají povinnosti, stejně jako je mají řidiči osobních automobilů nebo řidiči městské hromadné dopravy. V případě, že si nejste jistí svými povinnostmi, zmínit je třeba především jednu z nich, a to nošení reflexních prvků. Jedná se zákonnou povinnost, která platí už pár let. Vznikla z toho důvodu, aby se snížilo množství dopravních nehod, ve kterých hrají prim právě chodci, jež nešli pod rouškou noci vidět, a osobní vozidla. 

Chodci mají už nějaký ten pátek jednu povinnost, a sice nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti, tedy nejen během noci, ale také za mlhy, pokud se tedy budou pohybovat na silniční komunikaci vedoucí mimo obec, kde nejsou chodníky. Chodci musí být viditelní, což díky reflexním prvkům budou. Pokud budou nosit reflexní prvky, což ostatně je jejich zákonem stanovená povinnost, budou viditelní pro řidiče z dostatečné vzdálenosti. V opačném případě by je mohl řidič zaregistrovat velmi pozdě, tudíž by nestihl zareagovat a neštěstí by bylo na světě. 

Čelovky a baterky nejsou reflexními prvky

Mnozí chodci jsou toho názoru, že jim stačí vzít si s sebou baterku nebo čelovku. Jenže takto to opravdu nefunguje. Baterka ani čelovka nenahrazuje reflexní prvky, baterky ani čelovky nejsou reflexními prvky. 

Sice není ze zákona stanovené, jak by měl reflexní prvek vypadat, ale přece jenom se ví, co to reflexní prvek je, a sice jedná se o prvek, který odráží, což baterky ani čelovky opravdu neumí. 

Jak mohou vypadat reflexní prvky?

Pod reflexními prvky si lze představit reflexní vesty, také pásky nebo samolepky, které umístíte na viditelné místo batohu. Reflexní jsou také různé přívěsky, které můžete umístit na kabelku nebo na poutko u kalhot. Existují také reflexní tašky, které nosí především senioři. 

Další články