Postřehli jste letošní United Colours?

United Colours

Když procházíte po ulici, mnohdy si povšimnete fresek a nastříkaných maleb na panelácích nebo v průchodech či v tunelech. Někomu se toto pouliční umění zdá vulgární a nejraději by to zakázali, ale pro někoho je toto umění skutečným uměním, které by se mělo podporovat. Jistě, zakázat by se měly čmárance, které mají symbolizovat asi nějaké jméno nějakého sprejera, ale pokud někdo umí se spreji hotové zázraky, a sice nádherné obrazce, které svou barevností a kreativitou až berou dech – proč by se to nemělo podporovat?

Například vzpomeňme si na známou pražskou Lennnovou zeď. To je přesně to umění, které je podporováno. Na této zdi se mohou vyřádit nejrůznější sprejeři, kteří chtějí ukázat světu své umění. Možná právě díky oblibě této zdi v mnoha městech České republiky vznikají projekty a soutěžte, v nichž se mohou umělci z oblasti street art ukázat. Například ve Frýdku-Místku probíhá United Colours.

Co to je?

Jedná se o možnost ukázat se! Letos mohli umělci, kteří se právě zaměřují na street art, ukázat a mohli svými malbami vymalovat (nebo spíše posprejovat) podchod u bývalého autobusového nádraží a okolí haly Polárky. Jedná se nyní o projekt „graffiti jam“, který měl hned několik fází.

Do Frýdku-Místku se tak na konci podzimu sjeli nejzajímavější umělci ze všech koutků České republiky. Ti se rozhodli bez jakéhokoliv bližšího zadání posprejovat co nejkreativněji vymezené plochy.

Proč mohli sprejeři „zvelebit“ město?

Vše se konalo při příležitosti oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Frýdku-Místku. Vše se konalo ve spolupráci právě s United Colours, což je sdružení, které podporuje mnoho graffiti umělců ze střední Evropy.

Jedná se o oživení šedých nehezkých míst, kterým bylo potřeba „zahladit vrásky“. Šedým místům se tak dodala barva a Frýdek-Místek je hned veselejší.

Další články