Plíseň ve vašem domově způsobuje respirační obtíže i narušení struktur materiálů. Jak se jí zbavit?

Plíseň ve vašem domově způsobuje respirační obtíže i narušení struktur materiálů. Jak se jí zbavit?

Ideální podmínky pro plíseň je teplo a vlhko. Proto se vyskytují často v koupelnách, ale také v nevětraných prostorách. Zbavit se jich nemusí být vůbec jednoduché. Pokud si s nimi nevíte rady, můžete se svěřit do rukou profesionálů. Úklidová firma Ostrava má mnohé zkušenosti s odstraňováním mnohých nečistot, takže ani plísně pro ni nejsou příliš běžné. Úklid domácnosti i kanceláří zkrátka zvládá na jedničku. Možná se ale rozhodnete zatočit s plísněmi sami…

Tea tree oil (čajovníkový olej)

Účinnou domácí metodou k odstraňování plísní je éterický olej z čajovníku (známe jej také pod názvem tea tree). Stačí dvě lžíce tohoto oleje smíchat se dvěma šálky vody. Tento roztok naneste pomocí láhve s rozprašovačem přímo na místa, kde se vyskytuje plíseň. Nechte působit 60 minut. Poté použijte kartáček na zuby nebo jiný kartáč k vyčištění oblasti. Je pravděpodobné, že také spousta přírodních přípravků proti plísním bude obsahovat právě čajovníkový olej.

Jedlá soda

Pokud se snažíte čistit svůj dům přírodními prostředky, pravděpodobně o univerzálnosti jedlé sody už dávno víte. Účinná je také v boji proti plísním – a oceníte ji na těžko přístupných místech, jako jsou rohy místnosti. Nasypte ji na místa, kde se vytvořila plíseň, a poté ji zalijte tříprocentním peroxidem vodíku. Po usušení otřete vlhkým hadrem.

Ocet

Také ocet je účinnou pomůckou při úklidu. Téměř každý ví, že jej můžeme použít k odstranění vodního kamene. Hodí se ale téměř pro všechny úklidové práce. Nepříjemností může být jeho zápach, který ale po několika minutách zmizí. Ocet smíchejte s vodou a dejte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na postižený povrch a nechte 15 minut působit. Ocet má fungicidní vlastnosti. Poté opláchněte teplou vodou. 

Bělidlo a plísně

Mezi lidovými metodami odstraňování plísní narazíte také na bělidlo. Jeho nevýhodou je toxicita a krátkodobá účinnost. Pokud jej přesto chcete vyzkoušet, smíchejte půl šálku bělidla a 4 litry vody. Při jeho aplikaci nechte otevřená okna a používejte ochranné masky a rukavice.

Další články