Nový kostel – kde a z čeho?

nový kostel

I když žijeme v rychlé společnosti, většinou si každý věřící najde chvilku, aby si zašel do kostela. Jedná se většinou o neděli, kdy není třeba žádné práce. Jenže v Gutech u Třince lidé bohužel do kostela chodit nemohli, protože se jim doslova rozpadal nad hlavou. Dlouho se spekulovalo o tom, jestli se vůbec tento kostel opraví. Hlavním problémem hlavně bylo dřevo, z něhož se měl kostel dát do kupy. Nyní však je konečně jasno – kostel se spravovat bude a dřevo dodá biskupství.

Kostelík v Gutech u Třince už je od nepaměti stvořen ze dřeva. Bohužel však před nějakou dobou vyhořel, a tak se začalo spekulovat, jestli se vůbec začne stavět znovu či nikoliv. Jenže zdejší obyvatelé byli na něj tak zvyklí, že se nakonec sehnalo i potřebné dřevo, o němž se dlouho nevědělo, odkud se vezme.

Kostelík tedy bude obnoven!

Díky tomu, že kostel nevyhořel náhodou, ale díky žhářskému útoku, nebylo nakonec takovým problémem sehnat dřevo. Nakonec svou lítost nad shořením tak krásného kostelíku vyjádřilo biskupství, které se nabídlo, že dřevo daruje ze svých vlastních lesů. Přesně o této informaci řekl ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Celou výstavbu tohoto kostela by měla nakonec hradit pojistka. Co se týče obnovy interiéru a také pořízení nového mobiliáře, to by se mělo hradit z dalších zdrojů. Jedním takovým zdrojem bude i veřejná sbírka, kterou už vyhlásila třinecká radnice.

Jak dlouho bude oprava trvat?

Podle aktuálních informací by stavba tohoto kostela neměla být rozhodně rychlá. Obyvatelé si bohužel na svůj krásný kostelík budou muset počkat, a to konkrétně dva dlouhé roky. Musí se postupovat dle vědecké rekonstrukce, aby se postavil kostel přesně takový, na jaký byli zdejší obyvatelé zvyklí. Seženou se také památkáři, kteří si přesně vybavují, jak kostel vypadal. Pomůžou tak s touto stavbou.

Další články