Stále se uklízejí kalamity, které napáchala říjnová vichřice

Kalamita po vichřici

Pokud váháte a přemýšlíme nad tím, že byste měli pojistit svou domácnost, neváhejte a pojistěte si ji. Vždyť ne málokrát jsme se přesvědčili o tom, že matka příroda je velká vládkyně a že nám může značně zasáhnout do financí. Například nedávno do České republiky zamířila vichřice Herwart, která pustošila všechno, co jí přišlo do cesty. Létaly trampolíny, zoologické zahrady byl uzavřené, mnoho domácností po celé republice bylo bez proudu. A škody? Ty se vyšplhaly do několika milionů korun! Dokonce ve Frýdku-Místku ještě nyní dávají všechno do pořádku.

Vichřice, která se přehnala Českou republikou na přelomu října a listopadu, samozřejmě nepustošila jenom památky nebo zoologické zahrady, ale taky hřbitovy. Mnohé z nich byly dokonce zavřeny, protože stromy padaly jeden za druhým. Tak to bohužel bylo i v lesích, a to i ve Frýdku-Místku. Právě v tamějších lesích neustále probíhají odklízecí práce, protože vichřice se zde skutečně vyřádila.

Abyste měli představu, jak rozsáhlé území lesa ve Frýdku-Místku poškodila, přinášíme vám bližší informace.

Poškození, které bylo pro veřejnost nebezpečné

Poškozeno bylo zhruba 250 metrů krychlových dřevní hmoty. Nejčastěji byly stromy vyvráceny a zlomeny. Také na mnoha místech lesa vzniklo skupinové poškození – například v lokalitě ulice Lesní u volejbalového hřiště. Také byly vyvráceny smrky a modříny, kromě toho byl poškozen u mnoha stromů kořenový systém, což je projeveno nadzvednutým půdním povrchem v okolí paty kmene stromu.

V blízké době se bude v lesu ve Frýdku-Místku kácet více jak pětadvacet stromů. Stromy by měly být pokáceny nejpozději na konci letošního listopadu – vše záleží na počasí.

Proč se budou stromy kácet?

Některé stromy budou pokáceny hlavně z důvodu narušení kmenového systému, což může být pro veřejnost nebezpečné. Cílem tohoto kácení je proto zajištění bezpečnosti osob. Taky se tak dohlídne na stabilitu lesních porostů.

I přesto, že budou stromy, které jsou jakkoliv poškozeny, pokáceny, i tak je nutné dbát v lesích zvýšené opatrnosti.

Další články