Rehabilitační oddělení Nemocnice v F – M nabízí lidem novou službu

psychosomatická medicína

Od počátku tohoto roku mají pacienti frýdecko – místecké nemocnice možnost absolvovat vyšetření a léčbu v oboru psychosomatická medicína. „Psychosomatika se zabývá nemocným člověkem v jeho celistvosti, tedy nejen tělem, ale i psychikou a mezilidskými vztahy, zasazuje stonání do kontextu životního příběhu pacienta. Je dokázáno, že tělo, duše a mezilidské vztahy se vzájemně ovlivňují – již v 70. letech 20. století byl vytvořen tzv. bio – psycho – sociální model nemoci,“ vysvětluje lékařka rehabilitačního oddělení MUDr. Sylva Bobotová, která se psychosomatikou zabývá.

Dlouhodobý a nadměrný stres se může projevit tělesnou poruchou, např. bolestmi hlavy a pohybového systému, nespavostí, funkčními dechovými či zažívacími potížemi. Naopak dlouhodobé tělesné onemocnění druhotně vyvolává duševní nepohodu, problémy ve vztahu k okolí a změnu životní role. Základem psychosomatického vyšetření je práce s časovou osou – kdy s pacientem hledáme možnou souvislost tělesných obtíží s tím, co ve stejnou dobu prožíval, v jaké byl životní situaci,“ objasňuje Sylva Bobotová.

Psychosomatiku lze doporučit pacientům, kteří chtějí nalézt souvislost svých potíží se způsobem života a podílet se aktivně na uzdravení nebo alespoň zlepšení zdravotního stavu.
Pacienti se zájmem o psychosomatické vyšetření se mohou objednat v rehabilitační ambulanci – buď osobně v 1. patře budovy L nebo telefonicky na čísle 558 415 530. Doporučení praktického lékaře není potřeba. Jedná se o placenou službu, psychosomatická terapie není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Další články