Co komplikuje stavbu obchvatu ve Frýdku-Místku

Komplikace stavby obchvatu

Město Frýdek-Místek se dnes řadí k těm nejkrásnějším městům v České republice. Neustále se snaží o to, aby zde byli lidé spokojeni, proto se taky rozhodl postavit obchvat. Podle plánů se má jednat o 2,3 kilometry dlouhou část obchvatu Frýdku-Místku, kterou vydalo už v srpnu tohoto roku ministerstvo dopravy. Podle plánů se mělo začít stavět ještě letos, aby se tak stavba mohla dokončit do tří let, tedy do roku 2020. Dokonce i miliarda korun, která byla vypočtena jako potřebná suma na tuto stavbu, je připravena, ovšem do cesty stavbařům přišlo něco jiného – nebo spíše někdo jiný. Děti Země.

Právě ekologická organizace Děti Země je teď aktuálně problém, který nemá řešení. Najednou se totiž rozhodly podat rozklad proti stavebnímu povolení. Chtějí najednou změnit několik podmínek, které se vážou se třemi závaznými stanovisky. Začínají upozorňovat i na rozpory při vydávání plánů této stavby.

Proč je stavba obchvatu ve Frýdku-Místku nutná?

Pojďme si však nejdříve zmínit důvody, proč je nutná stavba tohoto obchvatu. Město by si v první řadě odpočinulo od kamionů, které hlavně v noci drásají zdejší silnice. Díky tomu se tak v mnohých směrech zlepší samotná dnes velice složitá dopravní situace v tomto jinak krásném městě.

Plány na výstavbu tohoto obchvatu se připravují už takřka 20 let, protože právě průtah městem je vážně dlouhodobě přetížen, a tak by obchvat mohl této dopravní situaci pomoct. Je tedy zvláštní, proč jsou Děti Země rozbouřeny až nyní, když už se o tomto činu rozhoduje tak dlouhou dobu.

Co Dětem Země vlastně vadí?

Když už se konečně může plánovaná stavba obchvatu rozjet, najednou se přiřítí Děti Země s tím, že nesouhlasí s uloženými podmínkami ve stanovisku hygieniků na ochranu před hlukem. Také chtějí pozměnit i stanoviska krajského úřadu v Ostravě na ochranu cenných území soustavy Natura 2000. Chtějí tedy jinými slovy, aby opětovaně došlo k procesu hodnocení vlivů obchvatu na životní prostředí.

Další články