Děti Země brzdí výstavbu obchvatu Frýdku-Místku

obchvat frydek mistek

Ano je to tak, ekologická organizace Děti Země podala rozklad vůči stavební povolení na úsek dlouhý 2,3 km obchvatu Frýdku-Místku, které vydalo minulý měsíc ministerstvo dopravy.

Po vydání stavebního povolení se otvíraly šampaňské a to nejen u vedení města, ale i u řádových občanů, obyvatelů města Frýdek-Místek. Oslava byla asi předčasná.

Obchvat má ulevit centru Frýdku-Místku od kamionů a celkově zlepšit nejen dopravní situaci ve městě, ale i životní úroveň. Méně hluku z auta, rychlejší přesun přes město, čistější ovzduší a řada dalších výhod. To vše nám organizace Dětí Země nechce dopřát a to v čele s předsedou Miroslavem Patrikem, který je z Brna a podstatné co napsal, je následující

„Žádáme třeba změnit uložené podmínky ve stanovisku hygieniků na ochranu před hlukem, dále ve stanovisku krajského úřadu v Ostravě na ochranu cenných území soustavy NATURA 2000, hlavně kolem řeky Morávky, a také ve stanovisku EIA na ochranu životního prostředí,“ a dále uvedl:

„Podle nás mělo dojít k novému standardnímu procesu hodnocení vlivů obchvatu na životní prostředí i s účastí veřejnosti, nikoliv ke stavu, kdy si vláda prosadila novelu zákona, která u osmi takzvaných prioritních dálnic tuto účast vyloučila, takže závazné stanovisko EIA vydali jen sami úředníci ministerstva životního prostředí,“ .

Na sociálních sítích se začínají ozývat pobouření spoluobčané, kteří tento rozklad kritizují, ale jak to bude dále, to je otázkou. Město sice uklidňuje, že 20 let trvající připravující obchvat to už moc neoddálí, že přípravy už začaly, ale jaká bude realita a kdy se občané Frýdku-Místku dočkají otevření obchvatu, to je ve hvězdách.

Je smutné, že tyto organizace mohou výstavbu tak důležitých staveb brzdit, protože od toho máme přece úřady, které si před udělením stavebního povolení hází klacky pod nohy formou byrokratických zákonných náležitostí, ke kterým se vyjadřují vždy v poslední možné termíny a naopak vracejí připomínky.

Navíc je tu ještě někdo (tyto organizace), kdo v tomto městě nedýchá vzduch, neslyší hluk aut a neví nic o dopravní situaci, tak přesto dokáže něco takového, co se nedá ani popsat slovy.

Novela stavebního zákona sice může mnohé urychlit, ale pro Frýdek-Místek je podstatné to, co leží na stole a tím je nyní rozklad od Dětí Země…

Další články