1. září se uskutečnil pietní akt v Lískovci

pietní akt v Lískovci

Letní prázdniny jsou už za námi, děti se chystají do svých škol, ostatním není jejich režim nijak narušen, protože silně pracující lidi letní prázdniny absolutně nezajímají. Léto však končí pro všechny, což znamená, že už se nebude konat tolik skvělých hudebních festivalů, které jsou pro toto roční období opravdu typické. Ovšem samozřejmě je nutné poznamenat, že mnoho akcí se ještě konat bude. Nebudou to možná takové akce, nad kterými se každý pozastaví, ale určitě si i v programu na letošní podzim najdou něco i ti nejnáročnější obyvatelé měst.

Například Frýdek-Místek si už chystá mnoho takových akcí, kterými chce nadchnout nejen své občany, ale také i návštěvníky tohoto krásného města. Podzim, i když začíná vlastně až 21. září, byl započat už nyní – konala se totiž první akce, která už nesouvisela s létem. Prvního září proběhl pietní akt, ovšem nikoliv ne přímo ve Frýdku-Místku, ale v Lískovci.

Čeho se pietní akt týkal?

Pietní akt se konal v deset hodin dopoledně 1. září. Konkrétně se konal u památníku za vlakovým nádražím v již zmiňované Lískovci. Zástupci frýdecko-místeckého magistrátu si s mnoha přítomnými pamětníky vzpomněli a uctili památku velmi mladých mužů (zhruba ve věku 22-28 let), kteří 3. září roku 1943 zemřeli v souvislosti s německou okupací. Nezemřeli však dobrovolně, byli bohužel veřejně popraveni – čest jejich památce.

Je tomu už 73 let

Zde je opět vidět, jak ten čas letí. Je tomu už 73 let, kdy byli odsouzeni k této veřejné smrti následující pánové – slévač Josef Lichnovský, dále také hutník Zdeněk Žáček, dělník v oboru zemědělství Jan Emis, další dělník Josef Drozd a taky krejčí Bohumil Janáček.

Pokud se ptáte, proč byli tito mladí pánové odsouzeni k veřejnému oběšení, pak to bylo proto, že si Němci mysleli (a tenkrát „museli mít pravdu“), že se dopustili velezrady. Podle všeho prý měli provést destrukci na železniční trati, ale to samozřejmě byla lež. Později se ukázalo, že za vším stál brněnský kriminální rada, který se chtěl pomstít.

Další články