Nový rentgenový přístroj ve frýdecké nemocnici už slouží pacientům

Nový digitální skiagraf

Na radiodiagnostickém oddělení frýdecké nemocnice začal sloužit pacientům nový špičkový rentgenový digitální skiagraf. Přístroj v ceně 8,3 milionů korun nahradil původní starý rentgen, který už dosluhoval.

Nový rentgenový přístroj je plně automatický s přímou digitalizací, to znamená, že rentgenový snímek je dostupný ihned po jeho pořízení. Jeho součástí je unikátní počítačová stanice na snímky plic, která dokáže softwarově odmazat žebra ze snímku.  Přístroj také umožňuje snímkování celé dolní končetiny ve stoje, což využijí lékaři před plánovanou ortopedickou operací, a snímkování celé páteře ve stoje pro určení velikosti skoliózy.

„Nový přístroj jsme už nutně potřebovali, na starý už se nedaly koupit náhradní díly. Kvalitnější obraz pomůže zpřesnit diagnostiku, nižší dávka záření je šetrnější pro pacienty i personál a díky rychlosti přístroje budeme moci vyšetřit více pacientů,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku MUDr. Hana Vaňková.

„Vestavěné funkce přístroje umožňují jednoduše nastavit přesnou pozici snímkování, kterou obsluha rentgenu vidí na dotykovém displeji. Tím se eliminuje nutnost opakovaného snímkování a pacient tak není zatěžován další dávkou záření,“ vysvětlil vedoucí radiologický asistent Bc. Petr Gebauer.

Čtyři detektory umožňují celou škálu vyšetření. Díky pohyblivému rameni, které je možné nastavit všemi směry, je možné pacienty snímkovat vleže, vsedě i vestoje. Součástí vybavení přístroje jsou lehké bezdrátové detektory, které lze snadno vyměnit dle potřebné velikosti a použít na stole nebo snímkovací zdi.

Celkové náklady na pořízení nového digitálního skiagrafického přístroje a stavební úpravy pracoviště činily 9,65 milionů Kč, z čehož 85 % je hrazeno z projektu Evropské unie s názvem Modernizace vybavení pro obory návazné péče v Nemocnici Frýdek-Místek, deseti procenty se podílel Moravskoslezský kraj a pět procent je ze státního rozpočtu.

Další články