Jaké dýchací onemocnění lidi sužují nejvíce podle lékařů

Jaké dýchací onemocnění lidi sužují nejvíce podle lékařů

Ordinace praktického lékaře je především během podzimu a zimy doslova nacpaná k prasknutí. Důvodem toho je to, že se toto období každým rokem nese ve znamení chřipky. Chřipka však není to jediné, s čím pacienti přichází ke svému obvodnímu lékaři. I praktický lékař v Ostravě potvrzuje, že se ve zmiňovaném období přichází i s řadou dýchacích onemocnění. Pojďme se podívat na několik nejčastějších dýchacích onemocnění, které nás každým rokem sužují. 

Zánět průdušek

K nejčastějším onemocněním dýchacích cest patří zánět průdušek. Mluvíme tu konkrétně o onemocnění, které je infekční. Dnes rozlišujeme dva typy těchto onemocnění, a sice akutní zánět průdušek a chronický zánět průdušek. 

Mezi příznaky zánětu průdušek patří především kašel, který je zprvu suchý, ale později se z něj stává kašel vlhký, který je doprovázen vykašláváním hlenu. Setkat se můžete také s bolestí na prsou a také s pálením dýchacích cest. Při tomto onemocnění nastupuje klidový režim, odpočinek a také se musí zajistit dostatečný příjem tekutin. 

Zápal plic

Velice vážným onemocněním, se kterým se dnes lidé také potýkají, je zápal plic. Zápalem plic se rozumí zánětlivé onemocnění, které je většinou způsobené viry, bakteriemi nebo plísněmi či různými chemickými látkami. Bohužel se jedná o onemocnění, na které každým rokem umírá nespočetně mnoho Čechů. 

Zápal plic se projeví prakticky z minuty na minutu. Dojde k narůstající dušnosti, také k vysokým horečkám a následně taktéž ke kašli. Kašel je většinou vlhký, vykašlává se hlen spojený s krví. 

Onemocnění se léčí většinou antibiotiky, jejichž látky se dostanou do každé postižené části těla. To, jestli antibiotika zabírají nebo nikoli se zhodnocuje po třech až čtyřech dnech. Podle toho, jestli antibiotika zabírají nebo nikoli se následně rozhodne o dalším postupu. 

Další články