Splaskne někdy bublina současných cen nemovitostí?  

Splaskne někdy bublina současných cen nemovitostí?

Česko se dostává do velké cenové bubliny v oblasti nemovitostí. Ceny vyrostly tak vysoko, že i ve Vídni či Berlíně najdete levnější bydlení. Dokonce jsme se umístili na druhé světové příčce ve statistice trhů s bydlením, kde jsou ceny nemovitostí neúměrně vysoké v porovnání s příjmem. Cenová bublina se pohybuje nezdravě vysoko a hrozí tak její prasknutí.  

Proč došlo ke zdražování nemovitostí?  

Primárním důvodem zdražování nemovitostí v roce 2021 byla extrémně pomalá výstavba nových bytů. Problém je v tom, že povolovací proces u nás trvá mnohdy i roky. Ruku v ruce s tím šla vysoká poptávka, relativně dostupné hypotéky i vnímání nemovitosti jako bezpečné investice, která chrání před stále více rostoucí inflací. V závěru roku dosahovala inflace hodnoty 6,6 % a bude hůř.  

Ani tento rok to neklesá  

Bohužel ani rok 2022 nám nepřinese pokles cen nemovitostí, ale jejich pouhé zpomalení, což vám potvrdí nejeden realitní makléř. Poděkovat můžete prudkému nárůstu cen nemovitostí a zdražování hypoték. ČNB 1. dubna přitvrdila i podmínky pro získávání hypotéky. Bohužel to znamená jediné, čím dál méně lidí dosáhne na vlastní bydlení. Realitní makléři se tak často zaměřují především na pomoci při pronájmech, a zřídka řeší koupi.  

Vlastního bydlení je čím dál více v nedohlednu 

Obtíže, s jakými lidé finančně dosahují na vlastní bydlení, ilustruje Index dostupnosti bytů. Ten je kombinací průměrné ceny typického bytu a týdenních hypotečních úrokových sazeb. Čím je tento index vyšší, tím je horší finanční dostupnost bytů. Na začátku roku 2022 zatím index dosáhl svého vrcholu. O předražené nemovitosti bude čím dál menší zájem a jejich ceny přestanou tak extrémně narůstat.  

Kdy začnou klesat ceny nemovitostí? 

Každý druhý realitní makléř potvrzuje, že ceny realitního trhu nebudou klesat, ale pouze dojde k jejich zpomalení. Podle odhadů mají úrokové sazby vyrůst na pět, nebo dokonce až šest procent. Další ránou v oblasti snížení cen nemovitostí může přinést nový stavební zákon, který by umožnil získat rychleji stavební povolení a tím uspíšit výstavbu nových bytů či domů. Klesání cen nemovitostí, a prasknutí této bubliny, je tak bohužel zatím v nedohlednu. 

Další články