Seznamte se s vývojem textilnictví ve Frýdku≈Místku

Bývalá frýdecká textilka

Jaký byl život dělníků manufaktury, bez kterých by továrny nemohly fungovat a jaký byl život majitelů, bez kterých by tyto podniky nemohly vzniknout? Výstava textilních továren v průběhu 19. století pomohla utvářet město do podoby, jaké ho známe dnes.

Technotrasa propojuje více než 30 technických zajímavostí v Moravskoslezském kraji

Turistické informační centrum Frýdek≈Místek připravilo unikátní prohlídky průmyslového dědictví. Prozkoumat můžete fungování tehdejších textilek, které ovlivnily život ve městě. Poslechnout si můžete příběhy majitelů továren i dělníků, nahlédnete do míst spojených s výrobou textilií a oděvů a poznáte manufakturní architekturu.

Textilní průmysl v celém regionu má velmi dlouhou tradici, jejíž kořeny sahají mnohem dál než pouze do 16. století, kdy soukenické cechy v obou městech obdržely artikule od své vrchnosti. Tkalcovský stav či kolovrat byl součástí většiny domácností. Hotové výrobky se prodávaly na výročních trzích nebo byly od drobných vesnických tkalců skupovány obchodníky.

U frýdeckého nádraží vznikla tzv. tovární čtvrť, kde měli své podniky bratři Neumannové, Landsberger či Munk. Na pokraji Koloredova a Sviadnova postavil továrnu vídeňský podnikatel Lemberger. V Místku měli své provozy Czajanek, Elzer nebo Herliczka.

Cena prohlídky je 90 Kč/dospělý, 70 Kč/dítě do 15 let.
Rezervace na e-mailu info@visitfm.cz, tel. čísle 558 646 888 nebo na webu Technotrasy

Další články