Potíže, které způsobují opotřebované tlumiče

Potíže, které způsobují opotřebované tlumičePotíže, které způsobují opotřebované tlumiče

Bez tlumičů vozidlo nejede. Jede, ale velmi nebezpečně. Tlumiče totiž zajišťují přilnavost kol k vozovce. Bez této základní vlastnosti moderního automobilu bychom si dnes již jízdu nemohli představit. Co způsobí opotřebované tlumiče? 

Potřebujeme je při každé jízdě

Tlumiče do auta by se měly měnit zhruba jednou za 75 nebo i 60 tisíc kilometrů. Vždy záleží na konkrétním stavu vozovky, po kterém auto jezdí. Čím více výmolů, tím hůře. Mnohdy ale nemusíte kupovat tlumiče nové. Repas tlumičů dokáže opravit nefunkční prvky na této důležité součástce a ušetřit vám tak několik tisíc, které byste dali za tlumiče nové. 

Prodloužení brzdné dráhy

Jedna z prvních potíží, kterou nám opotřebované tlumiče přinášejí, je prodloužení brzdné dráhy. Vše se přitom děje velmi pozvolna, takže si možná ani ničeho nevšimnete. Když do vašeho auta sedne někdo jiný a bude jej řídit, odhalí potíže ihned. 

Zhoršená přilnavost vozidla na vozovce

Tlumiče zejména tlumí nárazy. Zajišťují tak, aby byla kola v neustálém kontaktu s vozovkou. Když jsou tlumiče opotřebené, přilnavost kol k vozovce se dramaticky snižuje. 

Plave v zatáčkách

Vozidlo s vadnými tlumiči v zatáčkách doslova plave a nedrží svou původní stopu. Zdá se, jako by se auto stále někam naklánělo. 

Vibrace volantu

Při jízdě volant nepříjemně vibruje? I toto značí, že je nutné okamžitě přejít k výměně tlumičů vašeho vozidla. 

ABS, ESP

Když se tlumiče opotřebují, snižuje se také účinnost elektronických systémů ABS a ESP. V případě jízdy za deště budete mít potíže. 

Hlasité zvuky

Když přejíždíte přes nerovnosti na vozovce, slyšíte hlasité zvuky. Zejména pokud přejíždíte retardéry, ozve se typický zvuk. Je na čase vyměnit tlumiče. 

Prokluzování 

Ještě jeden varovný signál vás přiměje okamžitě jednat. Pokud potřebujete akcelerovat, váš vůz bude prokluzovat. Tato situace je spojena s opotřebením tlumičů. 

Tlumiče je nutné pravidelně měnit. 

Další články