Pacientům s onemocněním srdce pomáhá ambulance srdečního selhání

Kardio oddělení FM

Pět až šest nových pacientů přibude každé čtvrtletí v kartotéce ambulance srdečního selhání, která pomáhá pacientům s nemocným srdcem a radí s nastavením správné životosprávy. Pacienti s nově vzniklou nebo chronickou diagnózou srdečního selhání, jejichž průměrný věk je 73 let, přicházejí do ambulance na doporučení lékaře za účelem edukace.

Srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopné zajistit dostatečný přísun krve do celého organismu. Může vzniknout náhle nebo se rozvíjí pozvolna. Nejčastější potíže, se kterými pacient přichází k lékaři jsou častá svalová únava, dušnost a otoky končetin. Mezi faktory, které přispívají ke vzniku onemocnění, patří kouření, vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobená často nezdravým stravováním, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace alkoholu a stres.

Pacienti s nově vzniklou nebo chronickou diagnózou srdečního selhání přicházejí do ambulance srdečního selhání za účelem edukace na doporučení lékaře. Za pacienty, kteří byli s onemocněním srdce hospitalizováni, dochází sestřička s poradenstvím už v době jejich pobytu na lůžkovém oddělení frýdecko-místecké nemocnice.
„Pacientům radíme, jak nově nastavit životosprávu, čemu se vyhýbat, co hlídat, jak zjistit, kdy se jejich stav zhoršuje,“ uvádí sestra Lenka Zemanová, která se každé pondělní dopoledne pacientům s onemocněním srdce věnuje.

„Zásadní je změna životního stylu pacienta. Je potřeba si hlídat váhu, zdravě jíst, nastavit pitný režim s omezeným množstvím tekutin, pravidelně si měřit krevní tlak, užívat léky, které brání dalšímu rozvoji onemocnění, nekouřit a přiměřeně se hýbat. Pro pacienty máme připraven vlastní edukační materiál „Jak žít s nemocným srdcem“, ve kterém se dozví, co a jak je potřeba sledovat, jak naměřené hodnoty zapisovat do tabulky,“ popisuje Lenka Zemanová.
„Na první kontrolu po úvodní edukaci k nám přicházejí pacienti do měsíce, na další pak zpravidla za tři měsíce. Celkem během jednoho roku absolvují 3-4 návštěvy, během kterých se naučí, jak se vzniklému onemocnění přizpůsobit,“ dodává sestra Zemanová.

V současné době navštěvuje ambulanci 20 pacientů, nejstaršímu je devadesát a nejmladšímu dvaapadesát let. V každém čtvrtletí přibude přibližně 5-6 nových pacientů, kterým v ambulanci srdečního selhání pomáhají naučit se s onemocněním srdce žít.

Další články