Na infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě skončila zdravotní sestra Olga z Vítkova. Sympatická žena si v sobotu vyrazila na procházku do přírody mezi obce Vítkov a Klokočov, kde si na chvíli lehla do trávy. Do nohy ji nečekaně kousla liška.
„Ucítila jsem kousnutí a všimla si, že mi z nohy teče krev. Ve vysoké trávě jsem uviděla uši a čumák. Tak jsem hledala majitele toho psa. Nikde v okolí nikdo nestál a já jsem spatřila, že kousek ode mne sedí liška. Snažila jsem si ji zahnat, ale neutíkala a koukala na mě,“ popsala událost zdravotní sestra Olga.
Ránu si ihned opláchla vodou a vydala se domů. „To víte, že mi hlavou probleskla otázka, zda zvíře nemělo vzteklinu. Doma jsem si nohu umyla vodou s mýdlem a pořádně ránu vydezinfikovala. Poté jsem se nechala odvézt do Slezské nemocnice v Opavě,“ řekla paní Olga. Myslela si, že jí čekají bolestivé injekce do břicha, kterými se v minulosti předcházelo vzteklině. „Ve zdravotnictví pracuji od roku 1977 a udělalo veliký pokrok. Léčba mě vůbec nebolela a navíc se o mě vzorně starali,“ dodala žena.
Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel se s podobným případem nikdy nesetkal. „Napadení liškou za bílého dne je skutečně raritní záležitostí. Vezmeme-li navíc v potaz, že lišku nevyprovokoval žádný mazlíček, bylo nutno předpokládat, že by mohla být liška infikována vzteklinou. Inkubační doba vztekliny je i 6 až 12 měsíců,“ řekl primář Kümpel.
Lékaři Slezské nemocnice k léčbě kolegyně využili speciální sérum v kombinaci s běžnou vakcínou. „Pacientce bylo potřeba podat okamžitě protilátky. V případě, že nemoc vypukne, je vždy smrtelná. Proto jsme ještě v sobotu vyslali pro sérum sanitku do Prahy. To jsme pacientce podali v co nejkratší možné době. Následně absolvovala očkování běžnou vakcínou, která zajistí, že i po vyprchání protilátek ze séra bude žena proti vzteklině 12 měsíců imunní,“ dodal primář infekčního oddělení Petr Kümpel.