Jaká památka se nedávno uctívala na frýdeckém hřbitově?

Památka na hřbitově FM

Podzim se nese nejen ve znamení neustále chladnějšího počasí nebo ve znamení zahradních prací, ale taky se nese ve znamení mnoha památek a státních svátků. Během listopadu se například vzpomíná na válečné veterány, kterým se pravidelně vzdává hold a úcta na hřbitovech, na nichž je jejich památník. Například ve Frýdku-Místku se 10. listopadu uctívala památka všech válečných hrdinů, ale i těch, kteří byli nechtěnou součástí všech válečných konfliktů.

Pokud jste tohoto vzpomínání nebyli součástí, pojďme si připomenout, jak to vlastně celé vypadalo na frýdeckém hřbitově.

Kdo se vzpomínání účastnil?

Vzpomínalo se konkrétně s vlčími máky, kdy se sešli zástupci vedení města Frýdek-Místek, dále taky zástupci Československé obce legionářské, zástupci Armády České republiky i žáci druhé základní školy. 10. listopadu se tak uctila památka všech válečných hrdinů a následně se vzpomenulo i na 11. listopad, který je Dnem veteránů.

Co toto datum připomíná?

Datum připomíná, že uběhlo už 99 let, kdy byla v železničním vagoně v leze u francouzského Compiégne podepsána dohoda u příměří. Ukončily se tak boje první světové války, na jejímž začátku se věřilo, že tato válka bude krátká. Bohužel rychlého vítězství nikdy nešlo a nejde dosáhnout.

První světová válka připravila o život více jak osm milionů lidí, více jak devatenáct milionů bylo raněno a přes šest milionů lidí bylo zajato. Je třeba si připomínat jejich památku a je třeba stále mít v paměti to, co jsme zažili, abychom se tomu do budoucna samozřejmě vyvarovali.

Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopad, je v České republice velkým dnem. Připomíná naše statečné legionáře, dále taky československé vojáky a samozřejmě taky důstojníky ve frontách 2. světové války. Také tento den vzpomíná na všechny příslušníky Armády České republiky, kteří byli nasazeni v mezinárodních mírových misích.

Další články