Den požární bezpečnosti měl velký úspěch nejen u školáků

DPB Frýdek_místek

Hlavně stovky školáků z okolních škol s pedagogy, včetně speciálních tříd,  zaplavily v pátek 13.4.2018 během dopoledne celkem 21 otevřených hasičských stanic HZS Moravskoslezského kraje na letošní celorepublikový Den požární bezpečnosti (DPB).

Byl zde pro ně i pro další dospělé návštěvníky připraven bohatý program, prošpikovaný ukázkami činnosti, techniky i spoustou užitečných preventivních informací. Hasiči ukazovali školákům i pedagogům vše od zásahové techniky po poskytování první pomoci a balení evakuačního zavazadla, často také používání hlásičů požárů, detektorů nebezpečných plynů a hasicích přístrojů. Mezi ukázkami nechyběl zásah u dopravní nehody se záchranou zraněných osob.

Příjemné jarní teplé počasí, které místy narušil silný déšť (například ovlivnil návštěvnost na stanici HZS MSK Rýmařov), podpořilo radost i neutuchající zájem drobotiny o hasičskou techniku a zázemí a umožnilo na řadě ploch u hasičských stanic stříkání hadicemi.

Například na stanici HZS MSK Frýdek-Místek při ukázce zásahu na nebezpečnou chemickou látku děti rozveselilo převlékání hasičů ve spodním prádle a tričkách do ochranných protichemických obleků. Dekontaminační sprchu, sloužící k očistě po „chemickém“ zásahu, školáci zprvu považovali za skákací hrad…

Hasičském muzeu města Ostravy, kde byl v pátek vstup zdarma, přišla během dopoledne a dvou odpoledních hodin zhruba stovka návštěvníků. Program na stanicích po pátečním poledni navštěvují stanice v Moravskoslezském kraji hlavně rodinky s dětmi a seniory.

Na několika stanicích Moravskoslezského kraje četli zástupci HZS MSK dětem hasičské pohádky ze stejnojmenné knihy.

Centrální hasičská stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu měla v pátek třináctého nejvíce ukázek pro školy a veřejnost v rámci krajského města. Nejvíce zaujalo vyprošťování zraněných osob z havarovaného automobilu a „mluvící“ mobilní siréna pro varování a informování obyvatelstva. Během dopoledne areálem proudily stovky školáků.

Hlavně školáci přecházeli po těchto oficiálních ukázkách do velkého stanu prevence a jeho okolí, kde měli hlavní slovo preventisté HZS MSK. Zde se posluchači dozvěděli nové informace o hlásičích požárů a detektorech nebezpečných plynů, včetně ukázky intenzivního zvuku těchto čidel, o přenosných hasicích přístrojích, ochranných pomůckách pro úspěšné přežití mimořádné události a třeba o evakuačním zavazadle.

Hasičské stanice ve Frýdku-Místku, Třinci a Nošovicích navštívilo během pátečního dopoledne bezmála 1000 dětí z řad mateřských, základních a  speciálních škol, s nimi několik desítek pedagogů a osobních asistentů. Již ve čtvrtek večer kontrolovali profesionální hasiči ve Frýdku-Místku a Třinci průjezdnost velkých hasičských vozidel ulicemi.

DPB byl i letos vyhlášen na „šťastný“ pátek třináctého, aby se ukázalo, že hasiči se pověr nebojí a že nejdůležitější je zodpovědný přístup každého jedince k ochraně před mimořádnými událostmi. Jeho cílem je propagovat požární ochranu jak ukázkami techniky, tak formou preventivně výchovné činnosti.

DPB Frýdek-Místek
DPB Frýdek-Místek

Další články