Co všechno udělat pro krásný trávník na jaře? 

Co všechno udělat pro krásný trávník na jaře?

Když se hodnoty na teploměru začnou zvedat k vyšším hodnotám, řada zahrádkářů už doslova žhaví zahradní benzínové sekačky nebo zahradní traktory, navléká rukavice pro zachování bezchybných rukou a do rukou berou i další zahradní náčiní, které by se při údržbě trávníku mohlo hodit. Přece jenom trávník je naší vizitkou a jelikož obklopuje celý rodinný dům, podceňovat péči o něj se nevyplácí. Je přece jenom hned zaregistrovatelný. Pojďme si prozradit, co zejména na jaro pro trávník udělat.  

Nejdříve zasypte nerovnosti 

Pokud jste po roztání sněhové přikrývky objevily nějaké nesrovnalosti, které se na trávníku nachází, je zapotřebí je zasypat. Jaro je to pravé roční období, které vám dává prostor k tomuto kroku, jenž možná odkládáte poslední měsíce.  

Tím nejvíce ověřeným a léty prověřeným způsobem, jak zasypat nerovnosti, je především zaplnění prohlubní půdou. Ta by měla být podobné textury, jakou se pyšní sám trávník. Terén je poté dobré srovnat mechanicky, případně poté učinit další zásadní úpravy, pakliže budou zapotřebí. 

Provzdušňujte 

Když schováte veškeré nedokonalosti, kterými trávník překypuje, je zapotřebí ho provzdušnit. Prokypření nastupuje ve chvíli, kdy je půda velmi tvrdá a prakticky nepropustná. Takový stav půdy není tím nejlepším stanovištěm pro krásný trávník.  

To, že půda potřebuje provzdušnění, poznáte i díky travním kořínkům, které jsou krátké a velmi tlusté. Jsou známkou toho, že se trávníku zatím zrovna nedaří, a tak provzdušnění je další bod na seznamu toho, co z počátku jara v rámci péče o trávník udělat.  

Připravte sekačku na sezonu 

V souvislosti s krásným trávníkem se pojí další věc, a sice sekání trávy. Pamatujte, že na tuto činnost musíte být řádně připraveni nejen vy, ale také vaše sekačka. Proto ji před prvním použitím po dlouhé zimě ideálně zkontrolujte.  

Především svou pozornost upněte na čepel nožů, které by měly být dostatečně ostré. Pokud budete sekat trávu se sekačkou s tupými noži, dojde spíše k trhání trávníku, než k jeho sekání.  

Další články