Patnáctý Sweetsen fest překročí odvážně další programové hranice

Sweetsen fest 2018

Sweetsen fest letos vstupuje do svého patnáctého ročníku. A nebude se jednat o ročník výjimečný jen výročím, ale i ojedinělým zahájením a novým, dosavadní dramaturgický rámec překračujícím, programem. Pětidenní maraton na deseti scénách zahájí koncert na přehradě Olešná a představí opětovně jednu z nejpestřejších kulturních komunit v rámci celé České republiky.

Zahájení festivalu na přehradě Olešná a novinky v programu

Loňský ročník začal mimořádně přímo v centru města na řece Ostravici. Patnáctý ročník benefičního festivalu otevře ve středu 20. června velkolepý koncert na přehradě Olešná. Historicky nejatraktivnější scéna festivalu bude patřit místnímu Big BLAST! Bandu a jeho hostům. Program bude vrcholit společným vystoupením jazzového orchestru a tří aktuálních frýdecko-místeckých držitelů Ceny Anděl, Davida Stypky, Miraie Navrátila a Mariana Friedla. Scéna, jejíž část bude i přímo na vodní hladině, slibuje mimořádné hudební i vizuální zážitky. Západ slunce a panorama Beskyd doplní po setmění neopakovatelná světelná show.

Novinkou, která potěší řadu příznivců festivalu, pak bude kyvadlová doprava historickými autobusy z center Frýdku i Místku s živou hudbou a veřejnými sbírkami pro charitativní organizace. Zahájení benefičního Sweetsen festu však nebude patřit jen hudbě na vodní hladině a charitativním sbírkám. Přehrada, pláže, přilehlá hřiště i tamní akvapark nabídnou během odpoledne i řadu doprovodných programů pro celou rodinu.

Ve čtvrtek 21. června se festival přesune do centra města Frýdek-Místek. V parku pod frýdeckým zámkem se představí s programem vhodným i pro děti místní taneční skupiny. Mimořádným spojením se v podvečerních hodinách pochlubí Symfonický orchestr Frýdek-Místek, jehož zahajovací koncerty festivalu v městské hale Polárka se již staly legendou. V bývalé přádelně textilní firmy Slezan proběhne opět inovativní, tentokrát společné vystoupení symfoniků s folklorním souborem Ostravica.

 

Výstavy architektonických návrhů a diskuse s mimořádnými hosty

Novinkou, která posunuje letošní festival do zcela nových dramaturgických vod, je velká výstava architektonických návrhů staveb ve veřejném prostoru plánovaných na území Frýdku-Místku.

Návštěvníci festivalu budou moci v bývalých továrních halách shlédnout řadu studií a architektonických návrhu, které mohou v budoucnosti zásadně ovlivnit tvář města. Výstavu, kterou doplní odborné komentáře autorů a architektů i následná diskuze, představí například budoucí bulvár k vlakovému nádraží nebo některé přestavby a dostavby bývalých průmyslových areálů.

Prezentace, která celou novou festivalovou tradici uvede, dle našeho názoru s tou největší grácií, bude velmi diskutovaná a odbornou i laickou veřejností vítaná dostavba nové scény Národního domu, kterou přijede osobně představit autorka studie, světoznámá architektka, držitelka Řádu britského impéria, paní Eva Jiřičná. Pro její prezentaci jsme vyčlenili samostatný den, pondělí 18. června. Osobní účast této mimořádné osobnosti zcela jistě přispěje nejen k medializaci celého souvisejícího festivalového programu, ale zejména ke zdárnému dotažení samotného projektu velkého multifunkčního sálu. Frýdek-Místek postrádá adekvátní divadelní scénu.

„Neustále přemýšlím, jakým způsobem může mimo podpory místních umělců a spolupráce s charitami festival Sweetsen fest přispět k tomu, aby byl Frýdek-Místek lepším místem k žití. Věřím, že nabídka všeobecně respektované platformy festivalu k prezentaci smysluplných architektonických záměru (jak ze strany města tak soukromých investorů) spojené s následnou diskuzí, je tím správným krokem. Moc si přeju, aby už v budoucnu v našem městě nevznikaly jen tupé nákupní haly, ale hlavně architektura, která přirozeně a nenásilně respektuje život a potřeby člověka ve všech jeho podobách,“ dodává ředitel a zakladatel festivalu Petr Korč.

Program poprvé v pěti dnech a na deseti scénách

Hlavní a tradičně interprety i návštěvníky nejnavštěvovanější část programu bude probíhat opět na frýdeckém stadionu v pátek a v sobotu 22. a 23. června na pěti dramaturgicky odlišných scénách. Samozřejmou součástí bude opět i bohatý doprovodný dětský program a workshopy. Sweetsen fest se letos poprvé protáhne až do neděle, 24. června. V nedalekém areálu Faunaparku a komorním sále mohou diváci strávit spolu s divadelními soubory a dětskou busking scénou pohodový závěr akce.

Samostatné scény Sweetsen festu

Přehrada Olešná – velkolepý zahajovací koncert na pláži a vodní hladině (středa 20. června)

Park pod zámkem – taneční program v podzámecké zahradě vhodný i pro děti (čtvrtek 21. června)

Tkalcovna Slezan – symfonická a folklorní hudba, výstavy v bývalé tovární hale (čtvrtek 21. června)

Pod Svícnem Stage – hlavní hudební scéna na frýdeckém stadionu (pátek a sobota 22. a 23. června)

Pavlač šapitó – krytá hudební scéna na stadionu (pátek a sobota 22. a 23. června)

Stoun Stage – scéna na stadionu představující elektronickou hudbu (pátek a sobota 22. a 23. června)

U Arnošta – krytá scéna představující komornější soubory (pátek a sobota 22. a 23. června)

REC.stage – hudební scéna Čistého festivalu (pátek a sobota 22. a 23. června)

Faunapark – dětský a doprovodný program (neděle 24. června)

Divadelní scéna – malý divadelní sál v areálu Slezanu (neděle 24. června)

 

Držitelé Ceny Akademie populární hudby Anděl s vazbou na město za rok 2017

David Stypka & Bandjeez – sólový interpret

Mirai Navrátil a Mirai – objev

Marian Friedl a Beránci a vlci – žánrová cena v sekci folk

 

Veřejné charitativní sbírky 

Tak jako v minulých letech budou během festivalu probíhat finanční sbírky a prezentace prospěšných činností frýdecko-místeckých poboček společností ADRA, Charita a Podané ruce. Během minulých ročníků benefičního festivalu se podařilo vybrat částku dosahující téměř sedmi set tisíc korun.

 

Podané ruce

veřejná sbírka ve středu 20. a čtvrtek 21. června 2018, přehrada Olešná, tkalcovna Slezan

Organizace Podané ruce je neziskovou organizací poskytující služby osobní asistence a canisterapie (pomoc lidem prostřednictvím psa). Peníze z veřejné sbírky podpoří činnost canisterapeutických týmů, které navštěvují a rozjasňují život dětem i seniorům. Dále budou použity na mzdy a platy osobních asistentek, které vykonávají osobní asistenci u klientů.

 

ADRA

veřejná sbírka v pátek 22. června 2018, frýdecký stadion

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek zahájilo svoji činnost v roce 2004 a v současné době již působí jeho dobrovolníci nejen ve Frýdku-Místku, ale i Třinci, Havířově, Českém Těšíně, Příboře, Kopřivnici, Jablunkově, Komorní Lhotce a Nové Horce. Peníze ze sbírky jsou určené pro činnost dobrovolnického centra, které školí a připravuje zájemce o dobrovolnickou službu.

Charita Frýdek-Místek

veřejná sbírka v pátek 23. června 2018, frýdecký stadion

Charita Frýdek-Místek je neziskovou organizací poskytující sociální služby občanům měst Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí včetně okolních obcí. Je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb v tomto regionu. Peníze ze sbírky budou použity na zakoupení vybavení a pomůcek pro frýdecko-místecká střediska Charity.

15.ročník multižánrového benefičního festivalu Sweetsen fest proběhne od středy 20. do neděle 24. června 2018 ve Frýdku-Místku. Slavnostní zahájení a symbolické znovuotevření přehrady Olešná proběhne ve středu 20. června. Vstup je již tradičně zdarma.

 „Symbolem letošního festivalu se stala plachetnice, dávná patronka přehrady Olešná. Pestrobarevný výlet do minulosti, kdy se na březích tísnily vlněné deky a slunečníky, pila se žlutá sodovka z voskovaných kelímků a zvlněná hladina, půl hodiny pěšky od panelákových sídlišť, byla nekonečnější než Atlantický oceán,“ uzavírá Lukáš Horký, který je autorem vizuálu Sweetsen festu od roku 2008.

Sweetsen fest pořádá ve spolupráci se Statutárním městem Frýdek-Místek a pod záštitou primátora Michala Pobuckého spolek Pod Svícnem, KulturaFM, hudební klub Stoun a řada dalších organizací i jednotlivců.

Koncept festivalu je od svého vzniku postaven na čtyřech jednoduchých myšlenkách:

  1. na festivale vystupují pouze tvůrci a umělci s vazbou na Frýdek-Místek
  2. všichni účinkující se vzdávají nároku na honorář
  3. po celou dobu konání festivalu se nevybírá žádné vstupné
  4. během akce probíhají finanční sbírky pro humanitární organizace

Další články