Fotovoltaika v zimě. Je možné z ní těžit i v tomto ročním období?

Fotovoltaika v zimě. Je možné z ní těžit i v tomto ročním období?

Fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu je stále atraktivnější řešení, čemuž se nelze divit. Slibuje snížení energetické náročnosti budovy, což je věc, která se v současné době energetické krize cení. Mnoha lidem však vyvstává na mysli otázka, jak vlastně funguje toto sluneční a velice úsporné řešení v zimě? Vždyť v chladném ročním období nejsou sluneční paprsky natolik silné čili nemohou produkovat tolik energie, v kolik doufáme.

Čerpá se z letních zásob

Podle odborníků fotovoltaika dokáže čerpat ze svých letních zásob. Tvrdí se, že v době letního slunovratu se získá až dvacetkrát více solární energie než v zimních měsících, kdy dopad slunečních paprsků není tak znatelný a velký. Zároveň ale musíme pamatovat na to, že během léta není ani ta potřeba elektřiny tak obrovská čili to, co se reálně vyrobí, se prakticky ani nezpracuje. 

A tím se dostáváme k vytvoření zásob, se kterými solární panely mohou poté pracovat. A to tedy v nadcházejících ročních obdobích, kterými jsou podzim a zima.

Investujte do kombinovaného řešení

Pokud ale zvažujete investici do fotovoltaické elektrárny, nabízí se otázka, zdali raději nechcete investovat do kombinovaného řešení, které je i z pohledu odborníků daleko lepším řešením. Kombinací se myslí spojení fotovoltaického systému se systémem akumulace elektřiny. 

Podle posledních průzkumů se jedná o vyhledávané řešení. Svůj podíl má na tom samozřejmě i stát, který i na toto řešení v rámci programu Nová zelená úsporám poskytuje nemalé dotace. Ty se mohou nově vyšplhat až k několika stovkám tisíc korun, konkrétně ke 200 tisícům. Ještě donedávna šlo získat maximálně 150 tisíc korun na dotacích.

V případě, že se rozhodnete využít systém akumulace elektřiny, pamatujte na jedno – jeho efekt je největší během léta. V tomto období se většina přebytečné elektřiny vyrábí.

Další články